Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Dünya’daki Spor Branşları

Dünya’da yüz yıllı aşkın süredir yapılan bir çok spor branşı vardır. Spor, kitleleri bir arada toplayan, yarışma ve eğlence amaçlı, aynı zamanda insan sağlığına faydalı bir etkinliktir. Her spor dalının bir tarihçesi ve doğuş şekli vardır. Bazıları takım halinde yapılırken, bazıları ise bireyseldir. Hepsi olimpiyatlarda yapılan bazı spor türleri :

futbolFutbol : Dünya’da en çok ilgi gösterilen 1 numaralı spordur. Geniş kitlelere hitap eder. Ayakla oynanan ve gol atma amacına yönelik bir oyundur.

Basketbol : Özellikle Amerika’da büyük ilgi gören, tüm dünyaya yayılmış olan, elle oynanan ve basket atmaya dayalı bir branştır.

Voleybol : Fiziki mücadelesi diğer takım sporlarına göre daha az olan, file üzerinden topu rakip sahaya göndererek sayı kazanılan oyundur.

Hentbol : Adından da anlaşılacağı üzere el topu anlamına gelir. Rakip kaleye elle gol atmak, oyundaki gayedir.

Atletizm : Dünyanın en eski sporudur. Koşarak yarışılır. İlk olimpiyatlar sadece atletizm üzerineydi. 100 m, 200 m, 400 m, bayrak ve engelli gibi kategorileri vardır.

Tenis : Kort denilen alanda, tek ya da çift rakiplerin raket kullanarak küçük topu ortadaki file üzerinden rakibin sahasına vurmasıyla yapılır.

yuzmeYüzme : Herhangi bir alet yardımı almadan yapılan su sporudur. Farklı mesafe ve hareket kategorilerinde, zamana karşı yapılan oyundur.

Güreş : Minder üzerinde yapılan, iki kişinin birbirlerine vurmadan, rakibini yere düşürmeye çalıştıkları daldır. Tarihi çok eski yıllara dayanır.

Boks : Ring denilen yerden yüksek, zemini yumuşak bir alanda, iki rakibin birbirlerinin sadece vücutlarının üst kısmına vurarak puan aldıkları sert bir spor türüdür.

Halter : Ağırlık ve güç esasına dayalıdır. Tek bir sporcunun, iki ucuna demir ağırlıklar konulan bir çubuğu kaldırmasıyla yapılır.

Jimnastik : Eski bir spor türü olup, vücudun fiziksel yapısını geliştirme ve sağlamlaştırma esasına dayalı, düzgün ve artistik hareket yapma sporudur. Bireyseldir.

Tekwando : Uzakdoğu kökenli, yumuşak zemin üzerinde, çıplak el ve ayakla kurallar çerçevesinde iki kişi arasında yapılan dövüşme sporudur.

judoJudo : Japonya menşeili bu branş, iki kişilik mücadelede rakibe elle vurarak, onu yere yatırmaya dayalı bir müsabakadır.

Masa Tenisi : Dikdörtgen şeklinde ve ortasında file olan masa üzerinde karşılıklı 2 ya da 4 kişinin raket kullanarak topu rakip yarı alana vurması esasına göre oynanan oyundur.

Su Topu : Havuz içinde karşılıklı kalelere yüzerek topu sürüp gol atma amacıyla yapılan takım sporudur.

 
spor-saha-yapan-firmalar
Üye Girişi
Kayıt olun Web sitemizden haberdar olmak için üye olun.
25 Eylül 2017 - 06:09
Anket
Hangi spor dalıyla en çok ilgilisiniz?
 

Spor Saha Kampanya
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Sıkça Sorulan Sorular
Dünyanın en zengin spor kulübü hangisidir?Dünyanın en zengin spor kulübü?Dünyanın en zengin kulübü, en büyük mali denetim firmalarından Deloitte’nin 2013 yılı...
Dünyanın En Büyük Spor SahalarıDünyanın En Büyük Spor SahalarıDünyanın en büyük spor sahaları içerisinde, en fazla seyirci kapasitesine...
Olimpiyatlarda kaç branş vardır?Olimpiyatlarda kaç spor branşı vardır?Dünyanın en büyük spor organizasyonu olarak gösterilen, geçmişi çok eski....
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 2 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
  • Mert Gürbüzok
    Ben Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bitirme te... Devamı
  • Sevcan Türkoğlu
    Spor akademisi sınavlarına hazırlanan birisi olarak, bu sitenizde özellikle illerdeki... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Futbol
Futbol
Dünya’da en çok ilgi gösterilen 1 numaralı spordur. Geniş kitlelere hitap eder. Ayakla oynanan ve gol atma amacına yönelik oyundur. 11’er kişilik 2 takım arasında oynanır.
Basketbol
Basketbol
Özellikle Amerika’da büyük ilgi gören, tüm dünyaya yayılmış olan, elle oynanan ve basket atmaya dayalı spordur. 5’er kişilik 2 takımın mücadelesi şeklindedir.
Voleybol
Voleybol
Fiziki mücadelesi diğer takım sporlarına göre daha az olan, file üzerinden topu rakip sahaya göndererek sayı kazanılan oyundur. 6’şar kişilik 2 takım arasındaki müsabakadır.
Tenis
Tenis
Kort denilen alanda, tek ya da çift rakiplerin raket kullanarak küçük topu ortadaki file üzerinden rakibin sahasına vurmasıyla yapılır. Açık ya da kapalı kortlarda oynanabilir.
Yüzme
Yüzme
Herhangi bir alet yardımı almadan yapılan su sporudur. Farklı mesafe ve hareket kategorilerinde, zamana karşı yapılan oyundur. Serbest, kurbağalama, kelebek ve sırtüstü stilleri vardır.
Spor Sahaları © 2013
Türkiye'nin En İyi Spor Sahaları
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri